سرویس خبری: استان تهران, ورامین .
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۴| ساعت انتشار: ۱۱:۳۸ | پرینت | چاپ
فن فول کنتاکت و شیتوریو برای نسل نوجوان سبکی کارآمد است

پیربند:
محمد پیربند مربی سبکی تازه و نو در ایران و خالق فن فول کنتاکت و شیتوریو است؛ سبکی که اعتقاد دارد برای نسل نوجوان کشور سبکی کارآمد و مهم می باشد.

به گزارش راوی نیوز، محمد پیربند مربی سبکی تازه و نو در ایران و خالق فن فول کنتاکت و شیتوریو است؛ سبکی که اعتقاد دارد برای نسل نوجوان کشور سبکی کارآمد و مهم می باشد، بهمین منظور گفت و گویی را با وی ترتیب دادیم که بشرح زیر می باشد.

لطفا خودتون رو معرفی کنید و بفرماییداز چه سنی شروع کردید؟

محمد پیربند هستم متولد تیر ماه سال شصت و سه و از شش سالگی شروع کردم.

چی باعث شد این ورزش رو انتخاب کنید؟

پدر ما نظامی بودند و خیلی تاکید روی چند مسله داشتند که یکی از آنها ورزش بود،به همین خاطر مرا از کودکی به ورزش مخصوصا شنا و سوارکاری تشویق می کرد.

پس خانواده باعث شدند؟

در رابطه با کاراته اتفاقا خیر.با تمام ریز بینی پدرم این هیجان از دید او پنهان مانده بود.در یک اتفاق کاملا ساده این علاقه خودش را نشان داد. در خیابان پسری را دیدیم که لباس کاراته به تن داشت و به ‍پدرم گفتم: این چرا لباس ژاپنی تنش کرده؟ و او گفت: این لباس ورزش کاراته است و ناگهان صحنه های متعددی از مبارزات فیلمها در ذهنم زنده شد. دیگه نگویم که چه کردم و اینقدر اشک ریختم و بی تابی کردم تا بنده خدا پدرم به سرعت نحقیقاتی کرد و یکی از بهترین مربیان و باشگاه های اطراف را پیدا کرد.

و لباس را برایتان خریدند؟

بله من هرگز فراموش نمی کنم لحظه ای را که آن لباس را بر تن کردم.می توانم به جرات بگویم هنوز هم وقتی در این لباس هستم حال و هوای خاصی دارم و گاهی همان اولین لباس و اولین روز را به یاد میاورم.

اولین استادان شما در این مسیر چه کسانی بودند؟

اولین استاد من جناب آقای حسن بهزادی بودند که با سبک شیتوریو شوبوکان با ایشان آغاز کردم و به جرات می گویم از بهترینهای این سبک هستند و تاثیر بسزایی درمسیر ورزش و زندگی من داشتند.من پس از مدتی سبک م را تغییر دادم و با اولین استادم جناب آقای عباس مقاری وارد سبک فول کنتاکت فایتینگ شدم ایشان نیز مانند جناب بهزادی پنجره ای جدید بروی من گشودندو تاثید بسزایی در مسیر من داشتند.

در حال حاضر مشغول آموزش هستید. چه رده سنی را برای آموزش انتخاب کرده اید؟

من در رشته فول کنتاکت به آموزش مشغولم و از رده سنی شش تا نوزده سال را آموزش داده ام ولی دغدغه شخصی من آموزش در سنین ‍ایین است به دلیل اهمیتی که دارد. خشت اول است دیگر.پایه ریزی درست تاثیر بسزایی دارد والبته مربیان خیلی خوبی هم در کشور ما هستند .من هم به اندازه توانم تلاش می کنم تا این تاثیر کوچکی در این مسیر داشته باشم.

اینطور که متوجه شدم شما شیوه خاصی برای آموزش دارید؟

من همانطور که گفتم از یک جایی با فول کنتاکت فایتینگ آشنا شدم و یک جور تلفیق در میان این دو رشته برای خودم ایجاد کردم. برای اینکه موضوع روشنتر شود یک توضیح کوچک لازم است.ببینید فول کنتاکت مبارزه به سبک آزاد است ولی شیتوریو کاراته به سبک کنترلی است.

یعنی کلاسیک است؟

بله می شود چنین برداشتی هم داشت البته ظرایف خودش را دارد؛ ورزش رزمی و بخصوص کاراته با روح انسان ارتباط برقرار می کند حتی اگر روی احکام بین المللی رشته شیتوریو شوبوکان را نگاه کنید نوشته شده کاراته تکنیک جنگیدن با رشمن درون و بیرون است .تسلط بر نفس، انضباط، پرهیزکاری، هماهنگی ذهن و جسم است تا انسان ضمن شناخت عزت نفس و قدرت توان روحی و جسمانی خود آرام به خدا برسد.

با درک این مفاهیم کاملا به رفتار و روحیه خاص ورزشکار این رشته ‍ پی می بریم و در کاراته کاتاها و کمیته ها وجود دارد و مبارزات با کنترل بیشتری انجام می گیرد. اما در فپل کنتکاکت همانطور که گفتم مبارز آزاد است تا با هر تکنیکی که می شناسد مبارزه کند و فرد آموزش دیده تا در هر موقیعتی از هر فنی برای مبارزه استفاده کند. رابطه با شیوه آموزش باید بگویم کاری که من انجام می دهد در واقع تجربه درونی و شخصی است من هر انچه از شیوه شیتوریو برداشتم در فول کنتاکت به کار گرفتم.در واقع این شیوه کمک می کند.حرکات شیتوریو به گونه ایست که کارایی و تسلط مبارز را بالا می برد.

مزایای این شیوه آموزشی چیست ؟

این است که آمادگی و تمرکز فرد را در مبارزات بالا می برد.

آیا در آموزش مشکل پیدا نمی کنید؟

خیرو چون من کاملا به آنها توضیح می دهم که هر حرکت مربوط به کدام سبک است و کجا به کار می آید ودر این شیوه بارها با حلاقیت بچه ها در هنگام مبارزه برخوردم و فهمیدم بی آنکه به شکل قراردادی حرکتی را آموزش بگیرند و تکرار کنند وبه آنچه انجام می دهند فکر هم می کنند و این همان چیزی است که دنبالش بودم.

مشوق شما چه کسی بود؟

بیشتر مادرم بودند.

مهمترین اتفاق در مسیر شما چه بود؟

مهمترین اتفاق در مسیر من همان قدم اول بود که استاد بهزادی نهادند. انر‌ژی فراوان کودکی من ترکیب شده با هیجاناتی از جنس رویا بود که ایشان در مسیر درست انداختند.

مهمترین ضربه ای که زدی یا خوردی چه بود؟

مهمترین ضربه ای که خوردم اولین شکستم در کمیته ( مبارزه) بود که بسیار برایم تلخ بود. بخش دوم سئوال شما باید بگویم ضربات زیادی در مبارزات زدم که باعث برد من شد ولی آنهایی که در ذهنم مانده ضربه هایی است که نزدمو آنهایی که در زندگی مردد بودم و درست جاهایی که برایم مهم بود مبادا ضذبه ای به ناحق فرود آورم این همان درسی است که من از ورزش حرفه ایم گرفتم و بارها در زندگی به کار بسته ام.

 حسن خوانساریان

``

 1. محمد - پنج شنبه, ۵ شهریور ۱۳۹۴ در ساعت ۲۱:۵۵

  خیلی استفاده کردیم.ممنون

 2. morteza - پنج شنبه, ۵ شهریور ۱۳۹۴ در ساعت ۲۲:۰۷

  من هم فرزندم به کاراته علاقه دارد ولی من می ترسیدم.اما حالا
  تصمیم گرفتم اون هم شروع کنه تا هم جسم سالمی داشته باشه هم
  روح قوی و با خدایی داشته باشه .

 3. لادن بیگی - دوشنبه, ۹ شهریور ۱۳۹۴ در ساعت ۱۴:۲۱

  با سلام
  لطفا این آموزش ها رو به شهرستان های دور هم گسترش بدین و
  خانم ها هم به این آموزش ها نیاز دارند.

 4. کاظم برجی - چهارشنبه, ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ در ساعت ۲۰:۳۳

  سلام
  من هم سبک غیر کنترلی کار می کنم.ولی تمرکز خوبی ندارم
  تصمیم گرفتن برای تمرکز بیشتر شیتوریو شوبوکان هم کار کنم.

 5. بهناز - پنج شنبه, ۱۲ شهریور ۱۳۹۴ در ساعت ۱۹:۴۲

  سلام
  شوهرم مخالف بود تا دخترمون ورزش رزمی کار کنه
  ولی با خوندن مقاله شما هم شوهرم فهمید که کاملا
  در اشتباهه و هم خودم مستعدتر شدم .ممنون .
  خدا قوت.

 6. علی - پنج شنبه, ۱۲ شهریور ۱۳۹۴ در ساعت ۱۹:۴۸

  سلام خدمت شما هم رشته عزیز
  آقای پیربند محترم من مدت ۱۲ ساله که فول کنتاکت کار میکنم
  روی زربه های پا ضعیفم بنظر شما باید چیکار کنم که بتونم هم
  ضربه های بهتر وهم پر قدرت تری داشته باشم.لطفا راجه به تمرکز و نفس هم توضیحی بدید.

 7. معین آقاجانی - شنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ در ساعت ۱۵:۴۷

  سلام.من ۱۳ سال دارم و با افتخار شاگرد استاد مقاری هستم.اگر به کسی می خواهید بگید استاد این مرد بزرگ شایسته این کلمه است


ارسال پیام, , , ,


گزارش تصویری
جستجو
آخرین اخبار