سرویس خبری: استان البرز, طالقان, کرج .
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۵| ساعت انتشار: ۰۲:۳۹ | پرینت | چاپ
سفره های زیرزمینی البرز تهی از آب/ ذخیره آب سد کرج ۸۵ و طالقان ۷۷درصد

مدیر روابط عمومی آب منطقه ای البرز گفت: با وجود اینکه سدهای این استان در سال جاری به لحاظ منابع آبی در وضعیت مناسبی قرار دارند، سفره های زیرزمینی استان تهی از آب شده اند.

به گزارش راوی نیوز، مهدی عبدالرحیمی افزود: ظرفیت آبی سد کرج ۸۵درصد است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۴درصدی را نشان می دهد.
وی ادامه داد: ۷۷درصد ظرفیت سد طالقان نیز پر از آب است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۳ درصد افزایش داشته است.
این مسئول خاطر نشان کرد: از ابتدای سال آبی ۹۴تا کنون مجموع بارش های استان البرز ۴۳۷٫۱ بود که این میزان بارندگی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بود، افزایش ۲۳درصدی را نشان می دهد.
عبدالرحیمی با اشاره به میزان بارندگی کشور در سال آبی جاری گفت: ۲۴۰ میلی متربارش در کشور داشتیم که در مقایسه با سال گذشته و میزان بارش ۱۹۵میلی متر با افزایش ۲۳درصدی همراه بود.
مدیر روابط عمومی آب منطقه ای البرز اظهار کرد: البته این میزان بارش ها در دراز مدت و طی ۲۵سال گذشته کاهش داشته است و بارندگی هایی که در سال آبی جدید وجود داشت به این منظور نیست که بحران آبی در کشور وجود نداشته باشد.
وی بیان داشت: وضعیت منابع سفره های زیر زمینی همچنان با بحران کم آبی مواجه است و بارندگی های سال جاری فقط سد ها را تا حدودی پر آب کرد.
این مسئول با بیان اینکه اکنون برای نجات سفره های زیر زمینی و منابع آبی طرح های مختلفی در کشور و البرز در حال اجرا است، افزود: با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی در کشور و البرز ساماندهی چاهای مجاز و غیر مجاز برنامه ریزی شده است.
وی ادامه داد: این طرح شامل نصب کنتور های هوشمند، انسداد چاه های غیر مجاز، جلوگیری از اضافه برداشت های چاه های مجاز و غیره است.
عبدالرحیمی گفت: کنتورهای هوشمند باعث می شود میزان برداشت آب مشخص شود و چاهای مجازی که میزان استفاده آنها بیش از حد باشد توسط این کنتور ها شناسایی شوند.
مدیرروابط عمومی آب منطقه ای البرز خاطر نشان کرد:در طرح احیا و تعادل بخشی هشت بخش مختلف دیگر نیز اجرا شده است که از جمله طرح دانش آموزی نجات آب یا همان داناب است.
وی بیان داشت : برگزاری نشست ها و جلسات مختلف با کشاورزان و بهره برداران، ارتقای سطح اطلاعات عمومی و سطح آگاهی کشاورزان در خصوص منابع آب به خصوص منابع آب زیر زمینی از دیگر بخش های طرح احیا و تعادل بخشی است .
عبدالرحیمی به «ایرنا» گفت: در اردیبهشت ماه سال جاری طرح همیار منابع آب با حضور استاندار البرز و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در استان البرز آغاز شد.
وی افزود: در این طرح ۴۰۰ تشکل مردم نهاد نیز حضور داشتند و در این طرح همکاری کردند.

 


گزارش تصویری
جستجو