سرویس خبری: استان البرز, طالقان, کرج .
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۵| ساعت انتشار: ۱۱:۰۱ | پرینت | چاپ
حادثه هایی که بار البرز نوپا را سنگین تر کرده است

استان البرز که تنها ۶ سال از تشکیل آن می گذرد، اکنون با مشکلات بسیاری نظیر کمبود زیرساخت ها و اعتبارات مواجه است که وقوع انواع حوادث نیز مشکلات آن را مضاعف کرده بار سنگینی بر دوش این استان تحمیل کرده است.

به گزارش راوی نیوز، استان البرز با پنج هزار و ۸۰۰ کیلومترمربع جزء استان هایی است که وسعت کمی دارد اما برغم این موضوع یکی از مناطق حادثه خیز در کشور محسوب می شود.
۳۱ حادثه طیبعی درکشور شناخته شده که ۲۱ مورد از آن در استان البرز به وقوع می پیوندد.
اداره های کل مدیریت بحران، جمعیت هلال احمر، مرکزفوریت های پزشکی استان البرز و سازمان آتش نشانی کرج همگی بر این صحه گذاشتند که میزان حوادث طبیعی و دیگر حوادث در سطح استان به تناسب دیگر مناطق کشور از رقم بالایی برخوردار است.
حوادثی مانند سیل، آتش سوزی، بهمن، ریزش کوه، باد شدید، خشکسالی و غیره در سال های گذشته در این استان با خسارات بسیار و تلفاتی فراوان همراه بوده و درکنار آنها اگر میزان حوادث رانندگی و ریزش آوار و انفجار ناشی ازنشت گاز و گازگرفتگی را محاسبه کنیم، به خوبی مشخص می شود استان همواره با حجم بالایی از حوادث مواجه است که هزینه های بسیاری را بر مردم آن تحمیل می کند.
وقوع حوادث همواره با خسارت و تلفات فراوان همراه بوده که به طور مثال اگر سیل تیرماه سال ۹۴ روستای سیجان را به عنوان یک نمونه انتخاب کنیم، می بینیم که در این حادثه که کمتر از یک ساعت طول کشید، هشت نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند و بیش از یکصد دستگاه خودرو سبک و سنگین ناپدید و آسیب جدی وخسارات زیادی به زیرساخت های عمرانی منطقه وارد شد.
همچنین سیلاب های دیگر نیز در سال های اخیر باخسارت سنگین تر همراه بود که به عنون مثال سیل بهار امسال در طالقان و جاده چالوس با خسارت میلیاردی همراه شد.
البته برخی حوادث نیز ناشی از خطا و بی توجهی انسانی است که می طلبد آموزش های لازم برای پیشگیری از وقوع آن درجامعه ارائه شود.
مدیرکل بحران استان البرز در این باره به خبرنگار ایرنا، گفت: برای کاهش حوادث دراین استان طرح جامع خطرپذیری در استان البرز به دستگاه های مرتبط ابلاغ شده است.
مهدی مهرور افزود: برای اجرای این طرح نیازمند اعتبار بودیم که درخواست اعتبار از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارائه شده تا اعتبار ویژه برای اجرایی شدن این طرح تخصصی داده شود.
وی اضافه کرد: البرز از استان های مهاجر پذیر کشور است و روند رشد جمعیت دراین استان نسبت به استان های دیگر سرعت بیشتری دارد.
وی افزود: بدون اینکه زیرساخت آماده باشد رشد جمعیت افزایش یافته و توسعه معابر و توسعه راه ها و شهرها و روستایی همگون با ساخت وساز ومهاجرت، توسعه و زیرساخت های لازم انجام نشده است.
وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه این استان مهاجر پذیرترین استان کشور است یکی از مشکلات، بحران و حوادث مهاجرت و توسعه جمعیت بدون زیرساخت و بدون برنامه ریزی بوده است.
مهرور افزود: معضلات این استان که بستر حوادث را فراهم می کند حاشیه نیشینی ، ساخت وسازغیرمجاز و بافت فرسوده است که باید نگاه جدی به این مقوله ها داشته باشیم.
وی گفت : در صورت وقوع زلزله یکی ازچالش ها بافت فرسوده خواهدبود که ازاستحکام کافی برخوردارنیست و درهمان لحظه اول حادثه اسیب جدی درپی خواهد داشت.
وی افزود: این مهم یک چالش جدی است که نیازاست شهرداریها و اداره کل راه شهرسازی دربحش بافت فرسوده اولویت بندی کرده وبافت فرسوده رانوسازی کنند .
مدیرکل بحران استانداری البرزخاطرنشان کرد: البته این اقدامات ازگذشته درشهرداری و راه وشعهرسازی نجام شده باید نگاه ویژه ترباشد وجدی ترعملیات ترقدم برداشته شود تا تهدید ها را درموقع زلزله ازبین ببرد.
مهروریادآورشد که ما نیازمند فرهنگ سازی مناسب درآموزش درمواقع بحرانی داریم که باید دراولویت دستگاه های ذیربط قرارگیرد.
وی بیان داشت: حوادث مختلف در حوزه آلودگی هوا، خشکسالی، سیل و زلزله نیاز است که مشارکت مردم و همراهی و همسویی ان ها با دولت باشد تا ازآسیب های احتمالی آن کاسته شود.
وی یکی دیگر از حوادث در استان البرز را حادثه سیل ذکر کرد و افزود: یکی ازمهمترین حوزه ها که باید نگاه ویژه دراین زمینه صورت گیرد وقوع سیل است که برای پیشگیری از هرگونه حوادث در مسیر رودخانه ها به ویژه رودخانه کرج –چالوس ، طالقان وبرغان ساخت وساز درحریم این رودخانه ها صورت نگیرد و نکات مطمئنه و ایمنی دراین زمینه صورت گیرد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر البرز نیز به خبرنگار ایرنا، گفت: استان البرز پرترددترین راه های کشور را دارد. بیش از ۱۸ درصد ترافیک کشور در این استان است.
احسان نصیری افزود: محورمواصلاتی ۱۲استان به طریقی ازاستان البرز عبورمی کند. راه های این استان با این حجم تردد وجمعیت که دراستان واقع شده به هیچ وجه به از کمی و کیفی توسعه پیدا نکرده است.
وی اضافه کرد: اقلیم متنوع استان انواع حوادث مانند طغیان رودخانه، سیل، ریزش کوه و… را در بر دارد و حوادثی دیگر مانند ریزش تونل ها و مشکلات آن نیز براین حوادث افزوده می شود.
وی گفت: به طور مثال انسداد تونل درجاده چالوس در تعطیلات گذشته موجب مسمومیت برخی مسافران شد که اگر این انسداد طولانی ترمی شد حوادث جبران ناپذیری به دنبال داشت.
وی خاطرنشان کرد: برخی حوادث که ساخته دست بشری است، مانند تونل ها، پل ها و جاده های غیراستاندارد و حوادثی طبیعی مثل سقوط کوه و سنگ به ویژه درمناطق کوهستانی زمینه بسیاری ازحوادث را فراهم می کند.
نصیری افزود: علاوه بر این تراکم بالای جمعیت، میزان تردد زیاد دراین استان سبب شده که این استان حادثه خیز باشد که می طلبد برای پیشگیری و کاهش این حوادث تدابیر خاصی اندیشیده شود.
وی خاطرنشان کرد: برخی دیگر ازحوادث در این استان مانند غرق شدن در دریاچه ها، سد و سقوط در دره وجود دارد که به تعداد حوادث دراین استان می افزاید.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر البرز افزود: یکی ازمشکلات دیگر در زمان امدادرسانی در حوادث ترافیک بسیار سنگین است و درشرایطی که جاده یک طرفه می شود به دلیل ترافیک سنگین دسترسی به محل حادثه غیرممکن خواهد بود.
وی گفت: با توجه به اینکه تعداد روستاها زیاد است مثل اطراف طالقان ، ساوجبلاغ و کرج روستاها مناطق ییلاقی نشین فراوان وجود دارد زمینه برای حادثه خیز بودن استان فراهم شده است.
وی یادآورشد: پراکندگی جمعیت در روستاها و راه های مواصلاتی که برخی از آنها غیراستاندارد است، اگر در مسیر یک پل روستایی شکسته شود دسترسی به آن ر روستا مشکل می شود و همین سبب بروز بسیاری ازحوادث می شود که باید ساماندهی مناسب دراین زمینه صورت گیرد.
وی بیان داشت : استان البرز یکی از قطب صنعتی کشور است و استقرار کارخانه های بسیار در البرز و بیش از ده ها هزار واحد صنعتی امدادرسانی در مواقع بروز حوادث و سوانح را پیچیده و دشوار می کند.
رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز نیز در گفت و گو با ایرنا، گفت: استان البرز آبستن حوادث طبیعی و انسان ساخته است که برای مقابله با آن فقط باید آموزش های پیشگیرانه بیشتری به مردم ارائه شود.
مهرداد بابایی افزود: آموزش به عنوان رکن اصلی درجامعه باید مد نظر قرارگیرد و مردم با روش های مختلف ازطرق مختلف بتوانند خود امدادی را درمواقع بروز حوادث داشته باشند.
وی اضافه کرد: هدف مرکز فوریت های پزشکی درمرحله اول کاهش مرگ ومیر و آسیب از حوادث است که اگر شهروندان آموزش های لازم اولیه را دیده باشند قطعا این مهم عملی خواهد بود.
وی افزود: البته درحوادث طبیعی کسب آمادگی دربرابر حوادث، مقاوم سازی مناطق مسکونی و احداث سازه در محل های مناسب جلوگیری ازساخت وساز های بی رویه، لایروبی رودخانه ها و حفظ منابع طبیعی می تواند بسیاری از آسیب های حوادث طبیعی را کاهش دهد.
بابایی گفت: به طور مثال آلودگی هوا دراستان البرز منشا داخلی و خارجی دارد، اما برای مهار آنها نیازمند آموزش های همگانی، استفاده از خودروهای عمومی و جلوگیری ازتردد خودروهای دودزا که می تواند آلودگی هوا را تشدید کند، هستیم.
وی افزود: یکی ازدیگر ازحوادث مهم استان البرز که انسان ساخت است ترافیک و تصادف رانندگی است که آموزش، بالابردن فرهنگ ترافیک و رعایت حق تقدم، استفاده از کمربند ایمنی برای سرنشینان می تواند کمک شایانی برای کاهش این معضل باشد.
وی گفت: ایمن سازی معابر و جاده ها و رعایت مسائل ایمنی به ویژه در جاده کرج – چالوس که شرایط خاص دارد و عبور و مرور در این محور پرحجم است از موضوعاتی است که برای کاهش حوادث باید به آن توجه داشت.
رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز بیان داشت : درفصل سرما یکی ازحوادث مهم و جبران ناپذیر مسمومیت های منواکسیدکربن است که جان بسیاری ازشهروندان رامی گیرد.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی کرج نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه نجات و امداد وظیفه ذاتی این سازمان است، گفت: ضعف اصلی در جامعه فرهنگی است و عدم رعات مسائل ایمنی از سوی مردم حوادث را افزایش می دهد.
سهراب شهبانی افزود: آتش نشانی کرج اقدامات فرهنگی درزمینه پیشگیری ازحوادث انجام داده که این مهم را از مهدهای کودک، مدارس شروع کرده و هم اکنون نیز ادارات را ترغیب به ارائه آموزش به کارکنان کرده است.
وی اضافه کرد: ازابتدای سال جاری بیش از۱۸ هزار دانش آموز در۲۷۷ دوره آموزشی شرکت کردند و این آموزش ها در برحسب نوع حوادث درزمان ها وفضاهای مختلف برگزارمی شود.
وی خاطرنشان کرد: بحث پیشگیری یکی ازموارد مهم است و وقتی فرداطلاعات درموقع بروز حوادث داشته باشد و حداقل مسائل ایمنی را بداند، به طور قطع در کاهش آسیب ها موثر خواهد بود.
وی گفت: به طورمثال ۶۰ درصد حریق هایی که درکرج رخ می دهد ناشی ازاتصالات برقی است، تاسیات برقی نادرست یا موارد این چنینی است که اگر دراین خصوص بازدیدهای متعدد انجام شده و ازکارشناسان برای سنجش ایمنی استفاده شود،
ما شاهد حوادث کمتری درسطح استان خواهیم بود.
شهبانی افزود: واحدهای پرخطر مثل جعبه فروشی ، چوب بری ، چوب فروشی ها و رنگ فروشی ها که بیشتر درمعرض خطر خواهند بود می توانند با مراجعه به آتش نشانی جهت ایمن سازی فضای مذکور اقدام کنند.
وی گفت : درزمینه ساختمان ها نیز اصل نظارت بر سازمان نظام مهندسی است که نظارت کافی بر نحوه ساخت وساز سازه ها دارد که سازمان آتش نشانی نیز نسبت به ایمنی آن ها اقدام می کند.
وی یادآورشد : درخصوص ساخت وسازو وگودبرداری های غیراصولی که سبب حوادث می شود وظیفه نظارت وکنترل آن ها برعهده نظام مهندسی و شهرداری است ود رصورتی که گودبرداری خطرناک باشد با ایستگاه های اتش نشانی تماس گرفته و درجریان قرارگرفته هرجا که خطرباشد بازدید و به شهرداری مکاتبه خواهد شد .

منبع: ایرنا


گزارش تصویری
جستجو
آخرین اخبار