سرویس خبری: استان تهران, بهارستان .
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۵| ساعت انتشار: ۱۱:۵۴ | پرینت | چاپ
نفس‌تنگی دانش‌آموزان در کلاس‌های پرازدحام/ حال مدارس بهارستان خوب نیست

وضعیت نامناسب تحصیلی دانش‌آموزان شهرستان بهارستان؛
شهرستان بهارستان در جنوب غربی استان تهران با جمعیتی بیش از ۶۰۰ هزار نفر از مشکلات آموزشی بسیاری رنج می‌برد؛ به‌طوری که دانش‌آموزان برخی از مدارس شهرستان حتی جای کافی برای نشستن ندارند.

به گزارش راوی نیوز، هرساله با آغاز سال تحصیلی در برخی از شهرستان‌های اسلامشهر شاهد ورود حجم زیادی از دانش‌آموزان به مدارس هستیم اما آنچه در این بین به‌شدت والدین را نگران می‌کند جمعیت زیاد و دونوبته بودن مدارس است.

شهرستان بهارستان دارای دو اداره آموزش‌وپرورش بوده و با دارا بودن ۲۶۲ مدرسه پاسخگوی نیاز تحصیلی دانش‌آموزان نیست به‌طوری که آن‌ها مجبور هستند در کلاس‌هایی شلوغ به تحصیل بپردازند و از بسیاری امکانات بی‌بهره بمانند.

مادر یکی از دانش‌آموزان در این باره می‌گوید: با جمعیت زیاد دانش‌آموزان بی‌تردید رسیدگی به مسائل تحصیلی آن‌ها مشکل است و نگران فرزندانمان هستیم.

خانم محسنی با اشاره به معضل گردشی بودن نوبت مدارس اضافه می‌کند: دانش‌آموزان معمولاً در نوبت صبح آمادگی بیشتری برای یادگیری دارند ولی با گردشی بودن نوبت مدارس علاوه بر اینکه نیمی از سال از این مزیت محروم خواهند شد دچار نوعی بی‌برنامگی نیز می‌شوند و امکان استفاده از کلاس‌های فوق برنامه را ندارند.

فاطمه که ساکن شهرستان بهارستان بوده و در مدرسه میقات تحصیل می‌کند، می‌گوید: تابستان کلاس زبان می‌رفتم ولی با شروع مدرسه مجبور شدم که آن را رها کنم، چون نوبت مدرسه گردشی است و نمی‌توانم در کلاس زبان شرکت کنم.

وارد مدرسه می‌شوم حیاط مدرسه شلوغ است بچه‌ها در حال بازی کردن هستند، دخترکی خندان به سمت آبخوری می‌رود لیوانش را پر از آب می‌کند قلپی آب سرمی کشد و باقی آن را خالی می‌کند؛ فاطمه می‌گوید: آب آبخوری گرم است و در مدرسه آب‌سردکن نداریم.

زنگ تفریح به پایان می‌رسد و بچه‌ها راهی کلاس‌هایشان می‌شوند جمعیت زیاد است یکی از بچه‌ها لابه‌لای جمعیت از پله‌ها می‌افتد و به کمک دوستانش بلند می‌شود؛ مریم کلاس چهارم است و از شلوغی حیاط، راهرو و پله‌ها هنگام رفت‌وآمد نالان است او می­گوید: هنگام رفت‌وآمد به علت ازدحام جمعیت اغلب بچه‌ها به هم برخورد می‌کنند یا می‌افتند.

وارد کلاس‌ یکی از مدارس شهرستان بهارستان می­شوم بچه‌ها سه نفری در نیمکت‌ها نشسته‌اند، زهرا یکی از دانش‌آموزان کلاس می­گوید: خیلی سخت است که سه نفری در یک نیمکت می­نشینیم اغلب دستمان به هم می‌خورد و نوشته‌هایمان خط می‌افتد یا اینکه وسیله‌هایمان روی میز جا نمی­شود و به روی زمین می‌افتد.

لیلا که دانش‌آموز یکی از مدارس بهارستان است، می‌گوید: موقع امتحان یکی باید روی سکوی کلاس بنشیند و یکی روی زمین و برگه‌اش را روی نیمکت قرار دهد.

یکی از معلمان مدارس این شهرستان می‌گوید: به علت شلوغی بیش از حد کلاس فرصت برای دیدن تکالیف همه دانش‌آموزان نیست، همچنین زمان محدود و تعداد زیاد دانش‌آموزان فرصتی برای رسیدگی به مسائل درسی آن‌ها به‌صورت فردی باقی نمی­گذارد.

وی می‌افزاید: این در حالی است که توجه به تفاوت‌های فردی در آموزش‌وپرورش نوین بسیار حائز اهمیت است چراکه از هدررفت استعدادهای دانش‌آموزان جلوگیری می‌کند و این امر بی‌تردید نیازمند زمان بیشتر و فضای استاندارد آموزشی است.

این معلم مقطع ابتدایی ادامه می‌دهد: بچه‌ها در نیمکت­ها به دلیل فضای تنگی که دارند مدام به هم می­خورند و یا وسیله­هایشان به زمین می­افتد و بخشی از زمان کلاس نیز بر سر این مسائل تلف می­شود؛ تازه این معضل برای بچه‌هایی است که جثه کوچکی دارند در مقاطع بالاتر که جثه دانش‌آموزان بزرگ‌تر است فضای کوچک کلاس، تعداد زیاد دانش‌آموزان و نیمکت‌هایی که باید سه نفری روی آن جای بگیرند مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند.

زنگ ورزش یکی از مدارس بهارستان است تعداد زیادی از دانش‌آموزان در حال والیبال بازی کردن با یک توپ هستند، توپ به عده زیادی از دانش‌آموزان نمی­رسد و برخی از آن‌ها بازی را رها می‌کنند.

یکی از دانش‌آموزان که به علت نبود امکانات ورزشی در گوشه‌ای از حیاط با دوستانش مشغول حرف زدن است، از نبود امکانات ورزشی گله می‌کند و می‌گوید: زنگ ورزش بدون امکانات اتلاف وقت است.

سرانه دولت برای یک مدرسه ۶۰۰ نفری ۹۰۰ هزار تومان بوده و این در حالی است که فقط هزینه تعمیر شوفاژخانه یک مدرسه ۱۰ میلیون تومان می‌شود لذا مسوولان مدارس ناچار هستند به کمک‌های مردمی و خودجوش متوسل شوند که آن هم به دلیل بافت کارگری این منطقه جوابگو نیست.

بهارستان از پرتراکم‌ترین شهرستان‌های کشور بوده و جمعیت آن با برخی از استان‌ها یکسان است، بهارستان با بیش از ۶۰۰ هزار نفر جمعیت شامل شهرهای گلستان، نسیم شهر و صالحیه است.

علویان، میقات، استاد شهریار و حاج همت از جمله مدارس شلوغ شهرستان بهارستان بوده که به‌صورت دونوبته به دانش‌آموزان خدمات آموزشی ارائه می‌دهند.

این منطقه مهاجرنشین و شلوغ است و مدارس آن جوابگوی جمعیت دانش‌آموزان نیستند به همین دلیل اغلب مدارس دونوبته بوده و با جمعیت زیاد و کلاس‌های پرجمعیت روبرو هستند.

 با این اوصاف نهادهای ذی‌ربط از جمله آموزش‌وپرورش باید درصدد رفع مشکلات مدارس این شهرستان برآیند چراکه هزینه کردن در زمینهٔ آموزش‌وپرورش در واقع  سرمایه‌گذاری برای رشد و پیشرفت کشور بوده و کشوری که خواهان رشد و پیشرفت است باید در آموزش‌وپرورش سرمایه‌گذاری کند.

ظهر شده مدارس تعطیل شدند و دانش‌آموزان دسته‌دسته به سمت درب مدارس می‌روند … امیدواریم وزارت آموزش‌وپرورش به کمک خیرین مدرسه‌ساز نسبت به ساخت‌وساز مدرسه در این منطقه پرجمعیت و مهاجرنشین اقدام کند چراکه بی‌تردید با ساخت مدارس ایمن و استاندارد گام مهمی برای ارتقای دانش‌آموزان مدارس که آینده‌سازان کشور هستند برداشته خواهد شد.

منبع: فارس


گزارش تصویری
جستجو
آخرین اخبار