سرویس خبری: استان تهران, بهارستان .
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۵| ساعت انتشار: ۱۵:۰۷ | پرینت | چاپ
۹۰ درصد مدارس بهارستان دو شیفته هستند/ نیاز جدی به ساخت ۴۵مدرسه جدید

مدیر آموزش و پرورش منطقه دو شهرستان بهارستان از دو شیفته بودن ۹۰ درصد مدارس منطقه خبر داد و گفت: برای رسیدن به سطح استاندارد در این منطقه ساخت ۴۵ مدرسه جدید لازم است.

به گزارش راوی نیوز، حسینعلی بنار با بیان این که بسیاری از محرومیت‌های بهارستان ریشه در گذشته‌ این منطقه دارد که با انتزاع آن از شهرستان رباط کریم تشدید شد،‌ افزود: در بخش‌هایی از این شهرستان از نظر فضای آموزشی مشکل جدی نداریم و تعداد دانش آموزان هر کلاس در سطح استاندارد است اما در برخی نقاط با بحران جدی روبه‌رو هستیم که اگر مشارکت و همکاری مطلوبی در منطقه صورت نگیرد این مشکلات در آینده افزایش خواهد یافت.
وی با تاکید بر این که برای حفظ شرایط موجود نیاز به ساخت سالانه دو مدرسه جدید است،‌ گفت: اگر بخواهیم به سطح استاندارد و ایده‌آل برسیم باید تعداد فضاهای آموزشی را گسترش دهیم و برای این هدف حداقل به ۴۵ مدرسه دیگر نیاز داریم.
بنار اضافه کرد: هم اکنون ۵۳ ساختمان داریم که به جز مدارس خاص، فنی‌ حرفه‌ای و کار دانش، ‌سایر مراکز آموزشی این منطقه به صورت دو شیفته مشغول به فعالیت‌ هستند و در مجموع بیش از ۴۱ هزار دانش آموز در ۹۶ شیفت مدرسه تحصیل می کنند.
مدیرآموزش و پرورش منطقه دو شهرستان بهارستان توسعه بی رویه مناطق مسکونی این شهرستان را یکی از معضلات در حوزه تامین فضاهای آموزشی دانست و تصریح کرد: در محله حصارک پایین، ‌شهرک‌های مهر ، رسالت، ‌خیابان ۱۴ متری چمران و منطقه وجه آباد که ساخت و سازهای زیادی طی سال‌های اخیر در آنها انجام شده،‌ نیاز فوری به تامین زمین با کاربری آموزشی داریم تا بتوانیم مدرسه جدید بسازیم.
وی همچنین از همکاری مطلوب شورا و شهرداری نسیم شهر به خاطر اهدای زمین برای ساخت مدرسه تقدیر و خاطر نشان کرد: خوشبختانه تعامل خوبی بین آموزش و پرورش و شهرداری و شورای شهر برقرار است و در برخی محله‌ها که امکان آن وجود داشته، زمین در اختیار ما گذاشته‌اند اما در برخی مناطق مانند حصارک پایین، ‌وجه آباد و اطراف شهرک‌های مهر و رسالت هیچ زمین با کاربری آموزشی در اختیار ما نیست.
این مدیر آموزشی،‌ مهاجر پذیر بودن شهرستان بهارستان را دلیل اصلی شرایط کنونی دانست و ضمن هشدار در خصوص ادامه روند فعلی در صورت افزایش حجم مهاجرت‌ها،‌ گفت: شرایط کنونی فضاهای آموزشی بهارستان، ثمره موج جمعیتی دهه ۷۰ است .
وی ادامه داد: امروز فرزندان کسانی در مدارس این منطقه تحصیل می کنند که در دهه ۷۰ به این منطقه مهاجرت کرده بودند و خودشان در مدارس دو شیفته و حتی زوج و فرد که یک روز دخترانه و یک روز پسرانه بود درس خوانده‌اند.
وی افزود: شهرستان بهارستان به دلایل زیادی مستعد پذیرش موج جمعیتی جدیدی است که از نقاط مختلف کشور و حتی از پایتخت به این منطقه سرازیر می شوند.
بنار در ادامه از اتخاذ تصمیم های مناسب در شورای آموزش و پرورش برای رفع کمبود فضاهای آموزشی بهارستان خبر داد و با اشاره به این که کاهش مشکل فضای آموزشی این منطقه نیازمند اقدامات جدی و مشارکت پرشور خیرین مدرسه ساز است، گفت: ما برای توسعه فضاهای آموزشی باید بتوانیم خیرین مدرسه ساز را از نزدیک با شرایط این منطقه آشنا کنیم، حمایت این افراد می تواند کمک بزرگی باشد.
وی افزود: خوشبختانه در سی ماه گذشته هر ده ماه یک مدرسه خیرساز جدید افتتاح شده و همین حالا هم یک پروژه ده کلاسه در دست ساخت داریم که همزمان با آغاز سال تحصیلی آینده به بهره‌برداری می رسد.
مدیر آموزش و پرورش منطقه دو شهرستان بهارستان در ادامه از موفقیت ‌های چشمگیر دانش آموزان این منطقه در عرصه های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی سخن گفت و افزود: با وجود همه مشکلات در شهرستان بهارستان، آموزش و پرورش مناطق یک و دو این شهرستان همواره موفقیت‌های چشمگیری را در حوزه دانش آموزی و فرهنگیان کسب کرده اند. استعدادهای نابی در این منطقه وجود دارد که با تلاش و کوشش همکاران ما توانسته است بخشی از مشکلات و کاستی های موجود را کاهش دهد.
وی با بیان این که ادارات آموزش و پرورش منطقه یک و دو بهارستان رتبه برتر استان را در کسب رتبه های فرهنگی،‌ ورزشی و هنری داشته اند، خاطر نشان کرد: ما در موضوعات مختلفی همچون مبارزه با بی سوادی، پروژه مهر و شورای آموزش و پرورش جزو چهار اداره برتر استان بوده است.
بنار برخورداری از نیروی انسانی جوان و با انگیزه و مشارکت خوب اولیاء را دلی اصلی این موفقیت ها دانست و اضافه کرد: در حوزه ورزش دانش آموزانی ما افتخارات ملی و حتی بین المللی و جهانی داشته ایم و دانش آموزان و همکاران ما در این حوزه بیش از ۳۰ مدال رنگارنگ کسب کرده اند و علاوه بر آن در مسابقات فرهنگی و هنری هم بیش از ۲۰۰ رتبه برتر استانی و ملی داشته ایم.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان بهارستان، کمبود سرانه‌های ورزش دانش آموزی را یکی دیگر از کمبودها و نیازهای این منطقه معرفی کرد و گفت: استاندارد سرانه ورزشی به ازای هر دانش آموز نیم متر است که بر این اساس باید در این منطقه ۲۴ هزار متر مربع فضای ورزش دانش آموزی داشته باشیم در حالی که حالا سرانه این فضاها مجموعا کمتر از یکهزار متر مربع است.
وی افزود: فعلا با دو سالن به دانش آموزان خدمات می دهیم و دو پروژه فضای ورزش دانش آموزی داریم که استخر چند منظوره و سالن ورزشی داریم که با ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی باقی مانده است که درصورت اتمام می تواند شاخص ها را بهبود ببخشد.
بنار در پایان مشکل تامین نیروی انسانی را یکی از دغدغه‌های مدیریت آموزشی این منطقه دانست و گفت: بخش عمده‌ای از معلمان و همکاران ما نیروهای غیر بومی هستند که از تهران،‌ اسلامشهر و رباط کریم به این منطقه می آیند و طی مسافت طولانی باعث هدر رفتن بخش عمده‌ای از توان آنها می شود.
وی از چاره‌جویی جدید برای رفع این مشکل خبر داد و تصریح کرد: خوشبختانه الان وضعیت ما بهتر از سالهای قبل است که با تدابیر اندیشیده شده نیروهایی که امسال و سال آینده از دانشگاه فرهنگیان جذب می شوند همه بومی هستند.
شهرستان بهارستان با جمعیتی بالغ بر ۶۵۰ هزار نفر در سال ۱۳۸۹ با انتزاع از شهرستان رباط کریم ایجاد شد و هم اکنون بیش از یکصد هزار دانش آموز در دو منطقه آموزش و پرورش این شهرستان مشغول به تحصیل هستند.

منبع: ایرنا


گزارش تصویری
جستجو
آخرین اخبار