سرویس خبری: استان البرز, اشتهارد, طالقان, کرج .
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۵| ساعت انتشار: ۱۰:۵۸ | پرینت | چاپ
لذت شب‌مانی در اقامتگاه‌های بوم‌گردی البرز/ بازار گردشگری روستایی سکه می‌شود

اقامتگاه‌های بوم‌گردی ‌که با هدف صیانت از محیط طبیعی، حفظ معماری روستاها و احیای ظرفیت‌های مغفول مانده جوامع محلی ایجاد می‌شوند، نقش به سزایی در توسعه صنعت گردشگری کشور دارند.

به گزارش راوی نیوز، در این اقامتگاه‌ها شاهد حضور افرادی با لباس‌های محلی ‌هستیم که از گردشگران با غذاهای بومی پذیرایی می‌کنند.

واقعیت این است اگر مسئولان به دنبال بهبود وضعیت معیشتی و همچنین اشتغالزایی برای روستاییان هستند باید شرایط افزایش این اقامتگاه‌ها را درگوشه و کنار کشور فراهم کنند.
البرز یکی از استان‌هایی است‌که هم از لحاظ جغرافیایی و هم از لحاظ آب و هوایی از بستر مناسبی برای ایجاد این اقامتگاه‌ها برخوردار است.
طی چند ماه ‌گذشته، اولین اقامتگاه بوم‌گردی البرز در منطقه چالوس راه‌اندازی شده تا نور امیدی باشد برای رونق گردشگری روستایی در سی و یکمین استان کشور.
بدون شک با راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی، چرخ صنعت گردشگری البرز با سرعت بیشتری حرکت کرده و مسیر ورود گردشگران به‌ گوشه گوشه این استان را هموارتر می‌کند.
لزوم استانداردسازی فعالیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی
کارشناس جهانگردی و گردشگری می‌گوید: گردشگران زیادی هستند که در طول سفر دوست ندارند در هتل‌های ستاره‌دار اقامت کنند و ترجیح می‌دهند زمان استراحت خود را در خانه‌های روستایی سپری کنند.
علی زمانپور توضیح می‌دهد: ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاها به جز اشتغالزایی برای جوامع محلی باعث رقابت در میان صاحبان اقامتگاه‌های‌گردشگری نیز می‌شود.
وی اضافه می‌کند: علاوه بر این ایجاد این اقامتگاه‌ها، توسعه‌گردشگری روستایی و در نتیجه درآمدزایی برای روستاییان را نیز به دنبال دارد.
وی ادامه می‌دهد: برای استاندارسازی فعالیت‌های اقامتگاه‌های بوم‌گردی باید تشکل خاصی در این زمینه ایجاد شود و قوانین لازم وضع ‌گردد.
چه‌ کسانی مهمان اقامتگاه‌های بوم‌گردی هستند؟
این کارشناس البرزی با اشاره به تفاوت فعالیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی با هتل‌ها می‌گوید: فعالیت و نحوه خدمات‌رسانی در اقامتگاه‌های بومگردی با هتل‌های لوکس تفاوت زیادی دارد؛ به همین دلیل برخلاف برخی‌ که تصور می‌کنند گسترش این اقامتگاه‌ها باعث کسادی بازار هتلداری می‌شود، باید گفت‌ کیفیت و کمیت فعالیت هیچ یک از این مراکز اقامتی به هم نزدیک نیست و دردسرساز نخواهد شد.
زمانپور تصریح می‌کند: اغلب گردشگرانی که به اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌آیند گردشگران کوله‌پشتی هستند که اغلب ارزان سفر می‌کنند و کمتر پیش می‌آید که این دسته از گردشگران خواستار اقامت در هتل‌های چند ستاره باشند؛ به همین دلیل خللی در کار مراکز اقامتی دیگر از جمله هتل‌ها ایجاد نمی‌کنند.
البرز یک اقامتگاه بوم‌گردی دارد
معاون‌گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز با اشاره به ایجاد اولین اقامتگاه بوم‌گردی البرز می‌گوید: اولین اقامتگاه بوم‌گردی استان چندماه قبل در روستای نشترود منطقه چالوس ایجاد شده است.
احمدترکاشوند ادامه می‌دهد: البرز به دلیل ویژگی‌های خاص جغرافیایی و طبیعی، بهترین شرایط را برای جذب طبیعت‌گردان داخلی و خارجی دارد.
وی اضافه می‌کند: امروزه اکوتوریسم به یکی از صنایع درآمدزا درکشورهای مختلف تبدیل شده چون گردشگران اغلب دوست دارند برای تفریح به دامن طبیعت و فضاهایی‌که آنان را دغدغه‌های زندگی شهری دور می‌کند، پناه ببرند و برای مدت کوتاهی هم‌ که شده روح و ذهن خود را آرام کنند.
وی توضیح می‌دهد: باید پذیرفت به واسطه شرایط آب و هوایی و جغرافیایی البرز، اکوتوریسم می‌تواند به عنوان اثربخش‌ترین نوع‌گردشگری در استان مطرح شود.
این مسئول با اشاره به اهداف شکل‌گیری اقامتگاه‌های بوم‌گردی در استان ابراز می‌کند: با ایجاد این اقامتگاه‌ها از یک سو امکان بهره‌گیری مناسب از مواهب طبیعی برای‌ گردشگران مهیا می‌شود و از سوی دیگر از توسعه نابه‌هنجار واحدهای پذیرایی و اقامتی در روستاهای استان جلوگیری می‌شود.
مدیریت اقامتگاه‌های بوم‌گردی توسط جوامع محلی
معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز با تاکید بر ضرورت میزبانی اقامتگاه‌های بوم‌گردی توسط جوامع محلی توضیح می‌دهد: در ایجاد اقامتگاه‎های بوم‌گردی تاکید زیادی بر مدیریت این اقامتگاه‌ها توسط جوامع محلی و بومی شده است.
ترکاشوند اظهار می‌کند: اگر مدیریت اقامتگاه‌های بوم‌گردی به روستاییان سپرده شود، از هجوم سرمایه‌گذاران غیربومی به روستاهای استان جلوگیری می‌شود.
این مسئول ادامه می‌دهد: بدون شک سرمایه‌گذاران غیربومی مانند اهالی روستا توجه و حساسیت لازم را در حفاظت از مواهب طبیعی ندارند و بیشتر با هدف درآمدزایی برای ایجاد اقامتگاه و مراکز پذیرایی مناطق روستایی اقدام می‌کنند.
وی خاطرنشان می‌کند: ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در استان علاوه بر این‌ که از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری می‌کند، باعث اشتغالزایی و بهبود وضعیت معیشتی آنان نیز فراهم می‌شود.
وی می‌گوید: در کنار همه این موارد حضور گردشگران در روستاها باعث تغییر فرهنگ و ارتقای سطح نگرش و بینش آنان در مسائل مختلف می‌شود.
سه اقامتگاه بوم‌گردی در طالقان ایجاد می‌شود
معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  البرز با اشاره به تلاش برای ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی جدید در البرز ادامه می‌دهد: برنامه‌ریزی‌های لازم برای ایجاد سه اقامتگاه بومگردی در طالقان انجام شده و برای تحقق این هدف به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستیم .
وی اضافه می‌کند: بدون شک فرایند اخذ مجوز برای ایجاد این اقامتگاه‌ها بسیارکوتاه خواهد بود و سرمایه‌گذار درگیر بوروکراسی اداری نخواهد شد.
وی توضیح می‌دهد: علاوه بر این، سازوکار مناسبی برای ارائه تسهیلات بانکی با سود اندک به سرمایه‌گذاران اندیشیده شده تا آنان انگیزه بیشتری برای ایجاد این مراکز در روستاهای استان داشته باشند.
ترکاشوند با بیان اینکه روستاهای ساوجبلاغ و نظرآباد هم شرایط مناسبی برای ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی دارند اضافه می‌کند: به دلیل تعدد و پراکندگی روستاهای نظرآباد و ساوجبلاغ ، شرایط ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی دراین دو شهرستان بسیار مساعد است.
این مسئول ابراز می‌کند: هم اکنون به دنبال استعلام و اخذ مجوز برای ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاهایی شاخص این دو شهرستان هستیم.
وی تصریح می‌کند: با تلاش‌های صورت‌ گرفته تا چند ماه‌ آینده شاهد راه‌اندازی چند اقامتگاه در روستای برغان خواهیم بود.
 
فعالیت یک خانه – مسافر در اشتهارد
وی درباره وضعیت اشتهارد ادامه می‌دهد: هم اکنون در اشتهارد یک خانه – مسافر دایر است ولی هنوز مجوز ایجاد اقامتگاه بوم‌گردی در این شهرستان صادر نشده است.
معاون‌گردشگری اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز با اشاره به اینکه امکان ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی درکرج وجود ندارد، می‌گوید: با توجه به اینکه در بافت کرج روستای شاخصی وجود ندارد، ایجاد اقامتگاه بوم‌گردی در این شهرستان چندان به صرفه نیست.
وی خاطرنشان می‌کند: برای این‌ که در یک روستا اقامتگاه بوم‌گردی ایجاد شود، به شرایط خاصی نیاز است که اکثر روستاهای‌ کرج فاقد آن هستند؛ به همین دلیل بر ایجاد این اقامتگاه‌ها در سایر شهرستان‌های استان تمرکز شده است.
نتایج ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی
ترکاشوند ادامه می‌دهد: ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی‌گامی در راستای توسعه گردشگری روستایی و ایجاد اشتغال پایدار برای جامعه میزان محسوب می‌شود.
وی اضافه می‌کند: امیدواریم با افزایش تعداد این اقامتگاه‌ها در نهایت شاهد رونق بیش از پیش صنعت گردشگری استان باشیم.
ضرورت آموزش جوامع محلی برای پذیرش‌گردشگران
این مسئول با تاکید بر ضرورت ‌آموزش جوامع محلی برای چگونگی اداره اقامتگاه‌های بوم‌گردی ‌تاکید کرده و می‌گوید: بدون شک جوامع محلی برای جذب گردشگران باید آموزش‌های لازم را ببینند.
وی توضیح می‎دهد: نحوه جذب‎گردشگران و ایجاد حس رضایت در آنها یک مهارت است که جوامع محلی باید با آن آشنا شوند.
معاون گردشگری میراث فرهنگی البرز اظهار می‌کند: هم سال گذشته و هم امسال چند دوره آموزشی برای دهیاران روستاهای هدف گردشگری استان برگزار شد تا آنان با روش‌های برخورد مناسب با گردشگران آشنا شوند.
وی اضافه می‌کند: بدون شک اگر آگاهی دهیاران در خصوص چگونگی برخورد با گردشگران افزایش یابد، در طول زمان شاهد انتقال این بینش به دیگر اهالی روستاهای استان خواهیم بود.
وی می گوید: به جز برگزاری دوره‎های‌آموزشی برای دهیاران، مالکان و بهره‌برداران مراکز اقامتی و پذیرایی استان نیز باید در دوره‌های‌آموزشی ویژه شرکت‌ کنند.
ترکاشوند ادامه داد: برگزاری این دوره‌های ‌آموزشی تنها به زمان خاصی از سال محدود نمی‌شود و به طور مستمر ادامه دارد.
منبع: ایسنا

گزارش تصویری
جستجو
آخرین اخبار