سرویس خبری: استان البرز, طالقان .
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵| ساعت انتشار: ۱۰:۴۷ | پرینت | چاپ
افزایش ۲۰ درصدی جمعیت کل و بز در سرشماری جدید حیات وحش طالقان

بیش از دو هزارو ۹۹۰ راس کل و بز و آثار به جا مانده از رد پای پلنگ و خرس قهوه‌ای و دیگر گوشتخواران در سرشماری زمستانه ۹۵ طالقان مشاهده شد.
به گزارش راوی نیوز، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طالقان با اعلام این خبر گفت: سرشماری زمستانه حیات وحش شهرستان طالقان به منظور برآورد جمعیت، اطلاع از زاد و ولد حیات وحش و مقایسه آمار جمعیتی نسبت به سال قبل، از ۲۹ آذر تا یکم دی‌ماه با حضور ۳۸ تن از محیط‌بانان، کارشناسان، مدیران ستادی استان و همکاری همیاران، جوامع محلی و شکارچیان قانونمند انجام شد.
حشمت اله کشیری افزود: به منظور بررسی و برنامه‌ریزی دقیق از ۲ هفته قبل جلسات متعددی با حضور مدیران ستادی و ادارات تابعه و جلساتی با حضور جوامع محلی و همیاران و شکارچیان قانونمند در جهت برنامه‌ریزی منسجم و به منظور تهیه امکانات و شناسایی نقاط شاخص در دستور کار قرار گرفت و آموزش‌های لازم به محیط‌بانان و کارشناسان و افراد حاضر در سرشماری توسط مدیران ادارات، رییس اداره نظارت بر حیات وحش و فرمانده یگان داده شد.
وی خاطر نشان کرد: حدود ۲۰ مسیر از ارتفاعات روستاها که حداکثر ۴۰ درصد مناطق را شامل می‌شود مورد پایش و سرشماری قرار گرفته است و دوهزارو۹۹۲ راس کل و بز و آثار به جا مانده از رد پا و سرگین پلنگ و خرس قهوه‌ای و دیگر پستانداران و پرندگان حمایت شده به صورت مستقیم مورد سرشماری قرار گرفته است .
کشیری در ادامه گفت: به دلیل آن که حدود ۷۵هزار هکتار از وسعت شهرستان طالقان جزو مناطق شکار ممنوع است، سرشماری توسط همکاران پاسگاه محیط‌بانی بالاطالقان و با همکاری نیروهای کمکی اداره کل و ادارات تابعه استان مورد سرشماری قرار گرفته و حدود ۱۴۰۰ راس کل و بز در مناطق شکارممنوع بالا و پایین طالقان و حدود هزارو۶۰۰ راس کل و بز در مناطق آزاد و روستاهای حاشیه شهر طالقان مشاهده گردید.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طالقان با اشاره به وضعیت جوی و بارش برف و یخبندان ناشی از سرما و مه شدید تصریح کرد: این موضوع باعث شده به محیط‌بانان و اعضای حاضر در سرشماری اجازه ندهد تا مناطق مستعد دیگر مورد سرشماری قرار گیرد.
وی یادآور شد: ۹۰ درصد آمار اعلام شده ناشی از مشاهدات روز اول سرشماری یعنی روز دوشنبه ۲۹ آذرماه بوده است که بدلیل وضعیت جوی مناسب حیات وحش خوبی در حاشیه روستاها مشاهده گردید؛ ولی در روز دوم و سوم، بارش برف و مه شدید اجازه تردد و یا دوربین‌کشی را از حاضرین در سرشماری، در فاصله یک الی ۲ کیلومتر بالاتر از آبادی و روستاها سلب نموده است.
کشیری افزود: در زمستان سال ۹۴ ، تعداد دوهزارو۴۱۷ راس کل و بز مشاهده گردیده بود که در سرشماری تابستانه این آمار به دوهزارو۹۴۲ راس و در سرشماری زمستانه سال جاری نیز به دوهزارو۹۹۲ راس رسیده است که نسبت به زمستان ۹۴ رشد حداقل بالای ۲۰ درصد را شاهد هستیم.
 این مسئول آمار ارائه شده و تنوع گونه های جانوری و نزدیکی آن به مراکز مسکونی را نتیجه فرهنگ‌سازی و همکاری همیاران، جوامع محیلی و شکارچیان قانونمند با محیط‌بانان دانست و ضمن تقدیر از دوستداران محیط زیست درخواست کرد که همچون گذشته با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طالقان همکاری نمایند.
منبع: ایسنا

گزارش تصویری
جستجو
آخرین اخبار