سرویس خبری: استان تهران, ورامین .
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵| ساعت انتشار: ۱۶:۵۴ | پرینت | چاپ
مردم ورامین خواستار برخورد با مسببان حادثه تخریب ساختمان در این شهرستان شدند

خبرکوتاه بود ولی فاجعه آن عمیق، ساختمانی چهارطبقه در ورامین فروریخت و سه نفر جان خود را از دست دادند، حال مردم این شهرستان خواستار برخورد با مسببان بروز این حادثه شدند خواه مسئول ویا فردی عادی باشد.

به گزارش راوی نیوز، شامگاه یکشنبه، یک ساختمان چهار طبقه در ورامین به دلیل مجاورت با عملیات گودبرداری غیر اصولی و غیر قانونی فروریخت و در آن یک زن به همراه ۲ فرزند ۱۲ و ۶ ساله اش جان خود را از دست دادند، حادثه ای که بی شک عامل انسانی و رفتار غیر مسئولانه برخی از مسئولان ورامین باعث بروز آن شد.

این حادثه از۲جنبه باید مورد بررسی قرار گیرد، یکی علت وقوع و دیگری عملیات امداد و نجات که در هر ۲ کوتاهی هایی متوجه شهرستان صورت گرفته است.
هر چند که به دلیل نزدیکی ایستگاه مرکزی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی ورامین با محل وقوع حادثه در خیابان شهید باهنر، عوامل امدادی به سرعت در محل حاضر شدند ولی هرج و مرج، عدم توانایی در مدیریت حادثه، حضور افراد فاقد مسئولیت در محل حادثه و صد البته ازدحام صدها نفر از مردم که فقط برای تماشا و فیلم برداری در محل حاضر بودند باعث شد تا عملیات آوار برداری بیش از ۸ ساعت به درازا بیانجامد.
عدم آمادگی شهرستان در مواجهه با چنین بحرانی که در مقیاسی بسیار کوچک در مقایسه با حوادثی نظیر زلزله صورت گرفت این نگرانی را به وجود می آورد که در صورت بروز حوادثی بزرگتر، عواقب به مراتب وسیع تر گریبانگیر مردم شود.
در حادثه شب گذشته، همه افراد دستور می دادند، از مسئولان آتش نشانی، هلال احمر، نیروی انتظامی تا مردم عادی و به همه این مسائل، بی توجهی مردم به هشدارهای مسئولان و ازدحام برای گرفتن عکس و یا فیلم از صحنه حادثه به خوبی مشهود بود.
با آن که فرماندار ورامین به همراه معاون عمرانی و بخشدار مرکزی بلافاصله در محل حادثه حاضر شدند ولی مدیریت واحدی در ساماندهی این حادثه به چشم نخورد و این امر باعث گردید که آوار برداری و نجات سه فرد گرفتار در آن با مشکلاتی همراه شود و جسد این افراد پس از حدود ۷ ساعت از محل حادثه خارج شود.
حضور فرمانده انتظامی ویژه شرق استان تهران به همراه عوامل انتظامی باعث شد تا آرامش به محل حادثه بازگردد و محصور نمودن این مکان توسط عوامل انتظامی، فرصتی برای سرعت بخشیدن برای جستجوی افراد و آوار برداری ایجاد کرد.
این در حالی است که شهردار ورامین چند ساعت پس از وقوع حادثه در محل حاضر شد.
حضور عوامل امدادی از شهرستان های مجاور از جمله پیشوا، پاکدشت، ری و تهران باعث شد تا مدیریت بحران، نظم بیشتری پیدا کند و نیروهای امدادی بتوانند پس از ساعت ها ، جسد این افراد را از زیر آوار خارج سازند.
تنها ساعتی پس از وقوع این حادثه بود که دادستان عمومی و انقلاب ورامین دستور بازداشت شهردار منطقه یک، رئیس پلیس ساختمانی شهرداری و مالک ساختمان را جهت بررسی علت وقوع صادر کرد.
ابوالقاسم مرادطلب گفت: در بررسی پرونده منطقه گودبرداری مشخص شد که هیچ گونه مجوزی از سوی شهرداری ورامین جهت این عملیات صادر نشده و گودبرداری غیر قانونی و غیر مجاز صورت گرفته است.
وی گفت: قرار گرفتن محل این عملیات در خیابان اصلی ورامین نشان می دهد که این کار بدون هماهنگی نبوده چرا که طبیعتا می باید عوامل شهرداری از انجام آن جلوگیری می کردند.
مراد طلب گفت : مالک این ساختمان نسبتی با یکی از اعضای شورای اسلامی شهر ورامین دارد.
وی بیان کرد: به منظور انجام تحقیقات، دستور بازداشت شهردار منطقه ، رئیس پلیس ساختمانی منطقه و مالک این گودبرداری صادر شده تا پس از تحقیقات به عمل آمده، مقصر و یا مقصران اصلی مشخص شوند.
وی تأکیدکرد: دستگاه قضا با جدیت این پرونده را تا حصول نتیجه دنبال می کند.
فرماندار ورامین نیز بدون نام بردن از فردی خاص، خواستار برخورد با عوامل بروز این حادثه شد.
محمدرضا یوسفی افزود: متأسفانه رفتارهای نابخردانه برخی از مسئولان باعث بروز حوادثی در شهرستان می شود که جبران آن گاه غیر ممکن است.
وی گفت: این که در یک حادثه جان شهروندان با خطر مواجه شود از هیچ فردی پذیرفتنی نیست و مجموعه فرمانداری با جدیت موضوع را پیگیری و از دستگاه قضا درخواست برخورد با مقصران حادثه را دارد.
نماینده مردم شهرستان های ورامین، قرچک و پیشوا در مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه گفت: از مسئولین شهرستان درخواست دارم که اولا موضوع را تا رسیدن به نتیجه با همه توان پیگیری نمایند و متخلفین و مسببین حادثه را شناسایی و به اشد مجازات برسانند.
دکتر سید حسین نقوی حسینی افزود: مایه تاسف است که چنین اتفاقات ناگواری بخاطر اهمال کاری بی توجهی و عدم مسئولیت پذیری بعضی از دستگاه ها درشهرستان رخ دهد و چنین تخلفات و کوتاهی ها از هیچ دستگاه ومسئولی قابل قبول و گذشت نیست.
هم اکنون جلسه فوق العاده ای در شورای اسلامی شهر ورامین برگزار شد تا علل وقوع این حادثه بررسی شود.
البته چند نفر از اعضای شورای اسلامی به دلیل شرکت در مراسم ترحیم پدر معاون اداری مالی فرمانداری ورامین در این جلسه شرکت نکرده اند.
از شب گذشته، هزاران نفر از خیابان شهید باهنر، تنها خیابان اصلی شهر ورامین که این ساختمان در آن واقع شده می گذرند و از آن عکس و فیلم می گیرند، ولی مهم این است که امروز سه نفر از بی گناه ترین شهروندان ورامین، ۲ کودکی معصوم به دلیل کوتاهی مسئولین دیگر بین ما نیستند که باید سوال کرد بای ذَنبٍ قُتِلَت.
مردم ورامین یک سئوال از شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر دارند که چطور می شود در خیابان اصلی شهر گودالی چند متری، بدون مجور شهرداری حفر شود و عوامل شهرداری از ادامه آن ممانعت به عمل نیاورند در صورتی که اگر فردی عادی بخواهد آجری را در منزل خود جابجا کند، با برخورد شدید پلیس ساختمانی شهرداری مواجه می شود.
فضای اجتماعی و کانال های تلگرامی مملو از پیام های مردمی است که خواستاراستعفای شهردار و شورای اسلامی شهر ورامین و برخورد جدی با مسببین وقوع این حادثه در هر پست و مقام شده اند و منتظرند تا نتیجه این برخورد را لااقل تا پایان دوره چهارم شورای اسلامی شهر ورامین نظاره گر باشند.

منبع: ایرنا


گزارش تصویری
جستجو
آخرین اخبار