سرویس خبری: استان تهران, شمیرانات .
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵| ساعت انتشار: ۱۰:۵۳ | پرینت | چاپ
کوهستان شمشک بدون پایگاه هلال احمر به استقبال برف و سرما رفت

«شمشک» شهری تازه تاسیس در استان تهران است که کوهستان معروف آن و پیست اسکی بین المللی اش، بدون پایگاه هلال احمر به استقبال فصل سرما، برف و خطرات ناشی از آن رفت.
به گزارش راوی نیوز، بلای طبیعی نامی آشنا برای خانواده های ایرانی است؛ خاطرات تلخ حوادثی مانند زلزله، رانش زمین، سیل از یاد مردم نمی رود و گاهی دستمایه نوشتار و تالیف کتاب شده است.

۴۰ نوع بلای طبیعی در جهان به ثبت رسیده که از این تعداد ۳۱ مورد آن در ایران اتفاق می افتد؛ استان تهران نیز شاهد ۲۶ بلای طبیعی است و در بین شهرستان های استان، شمیرانات با وقوع ۱۸ بلای طبیعی پیشتاز است.
زلزله، نوسانات زمین، لغزش زمین، ریزش سنگ از کوه، رانش زمین، فرسایش خاک و سیل از جمله حوادثی است که در این شهرستان روی می دهد.
احتمال افزایش حادثه در این شهرستان با آغاز فصل سرما بیشتر شده و حوادثی از جمله سقوط بهمن به این حوادث اضافه می شود؛ بگونه ای که حادثه ریزش بهمن، ۱۶ بهمن ماه سال ۸۸ که موجب کشته شدن هشت کوهنورد شد، موید این موضوع است.
۲ سال بعد از این حادثه بود که رئیس وقت هلال احمر شهرستان شمیرانات از راه اندازی پایگاه امداد و نجات کوهستان و ضرورت ایجاد آن در شمشک خبر داده و سال ۹۱ این پایگاه در ساختمانی در شهر شمشک راه اندازی شد.
اما عمر حضور نیروهای امداد و نجات هلال احمر در این پایگاه، کمتر از ۲سال بود و تلاش برای راه اندازی این پایگاه با فرجامی تلخ و تعطیلی روبرو شد.
حمزه محمد صالح رئیس شورای اسلامی شهر شمشک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا نبود ساختمان اداری در این شهر برای حضور هلال احمر را یکی از دلایل تعطیلی پایگاه امداد و نجات شمشک می داند.
وی می گوید: ساختمان اداری شهرداری شمشک در حال احداث است و پس از احداث ساختمان شهرداری، نیروهای امداد و نجات هلال احمر می توانند در این منطقه مستقر شود.
محمدصالح اذعان کرد که حضور هلال احمر یکی از شاخصه های یک شهر و ضرورت ها است اما این گلایه را داشت که برغم وجود مخاطرات بسیار، این شهر از داشتن درمانگاه و امکانات بهداشتی و درمانی نیز محروم است و جا دارد هلال احمر در این شهر تلاش بیشتری داشته باشد.
مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور درباره دلیل تعطیلی پایگاه شمشک گفته است، این پایگاه به دلیل گرفته شدن ساختمان و نبود محلی برای استقرار نیروها ، تعطیل شده است.
وی اعلام آمادگی کرد که با در اختیار گذاشتن ساختمان، نیروهای هلال احمر در منطقه حضور یابند.
عزت الله خانمحمدی فرماندار شهرستان شمیرانات نیز در خصوص تعطیلی پایگاه امداد و نجات هلال احمر در شهر شمشک، راه اندازی دوباره این پایگاه را با توجه به آغاز فصل سرما و بارش برف و احتمال ایجاد خطرات ناشی از حوادث، ضروری عنوان کرد.
وی گفت: اگر هلال احمر در این منطقه با مشکلی روبرو بوده باید موضوع را فرمانداری مطرح می کرد.
وی بر ضرورت پیگیری لازم برای راه اندازی دوباره پایگاه هلال احمر در این شهر تاکید کرد.
امضای توافقنامه کاندیداتوری به عنوان نخستین شهر سبز ایران از ویژگی های این شهر است.
شهر شمشک، شهری تازه تاسیس در استان تهران است؛ این شهر از ادغام ۶روستا ایجاد شده و کوهستانی زیبا و برفگیر است.
وجود پیست های اسکی شمشک و دربندسر و فضای مناسب ورزش کوهنوردی هرساله تعداد زیادی ورزشکار و گردشگر را در فصل زمستان به این منطقه می کشاند.
در سال ۹۰ تعداد پنج پایگاه هلال احمر در شمیرانات فعال بوده که از این تعداد ۲ پایگاه، جاده ای در مناطق گردنه قوچک و حاجی آباد مستقر است که به صورت شبانه روزی به ارایه خدمات مشغول اند؛ سه پایگاه کوهستان نیز در مناطق دربند، جمشیدیه و شیرپلا مستقر هستند.
برهیچ کس پوشیده نیست که توان امدادی جمعیت هلال احمر با توجه به مقوله آموزش، قابل مقایسه با سایر نهادهای خدماتی و امدادی نیست و حضور نیروهای متخصص هلال احمر در مناطق پر خطر لازم است.
حادثه، سانحه، شرایط اضطرار، آسیب دیده، حادثه دیده، منطقه حادثه دیده، ارزیابی، جستجو، رهاسازی و نجات، امدادرسانی، اسکان اضطراری از جمله سرفصل های فعالیت تیم های امداد و نجات در مناطق حادثه خیز است.

منبع: ایرنا


گزارش تصویری
جستجو
آخرین اخبار