سرویس خبری: استان البرز, کرج .
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶| ساعت انتشار: ۱۲:۳۵ | پرینت | چاپ
دولت باید ردیف اعتباری برای حمایت از زندانیان اختصاص دهد

رئیس کل دادگستری استان البرز:
فاضلیان با تاکید بر اینکه حمایت از زندانیان به عنوان قانون در نظر گرفته شود گفت: دولت باید مکلف شود تا ردیف اعتباری برای این منظور در نظر بگیرد.

به گزارش راوی نیوز، احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز در مجمع عمومی سالیانه انجمن حمایت از زندانیان کرج که در سالن میلاد شهرداری برگزار شد با اشاره به کارکردهای مختلف انجمن در حوزه‌های که می‌تواند فعالیت داشته باشد، گفت: از مهمترین کارکردهای آن حبس‌زدایی و کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از جرم است.

وی افزود: حبس در نگاه مدرن با هدف بازدارندگی و اصلاح مجرمین است در حالی که در گذشته هدف از آن، انتقام و شکنجه محکوم بود.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تبیین نگاه اسلامی به حبس توضیح داد: هدف از حبس در اسلام، زمینه‌سازی برای بازگشت شرافتمندانه فرد به اجتماع است و در باورهای اسلامی به این موضوع تاکید شده که زندان باید محلی برای بازپروری باشد تا مجرمان زمینه بازگشت به جامعه را داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه نباید زندان گزینه اصلی برای مجازات مجرمان باشد گفت: زندان برای نگهداری همه مجرمان مناسب نیست و باید در نوع مجازات برای مجرمان تفکیک ایجاد شود چون زندان می‌تواند تبعات نامناسبی بر خود فرد و خانواده‌اش داشته باشد؛ اینکه خانواده‌ای بی‌سرپست باشد نظم و انسجام خانواده به هم ریخته و آسیب می‌بیند.

عالی‌ترین مقام قضایی استان‌ با تاکید بر اینکه حبس گزینه مناسبی برای همه جرایم نیست گفت: این انتظار از قضات وجود دارد که از مجازات‌های جایگزین استفاده کنند البته موانع قانونی نیز وجود دارد و باید این موانع در قانون مجازات اسلامی برداشته شود تا قضات بتوانند از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند.

وی یکی از اصولی که باید در ندامتگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد را تفکیک مددجویان بر اساس سن و جرم عنوان کرد و بیان داشت: اگر این تفکیک ایجاد نشود زندان می‌تواند علاوه بر جنبه تنبیهی بر متهم، آثار سوء تربیتی داشته باشد.

فاضلیان تقویت مراقبت‌های پس از خروج را یک ضرورت دانسته و متذکر شد: متاسفانه با وجود علم بر تاثیرات مراقبت‌ پس از خروج زندانیان، اراده جدی شکل نگرفته و هماهنگی لازم در بین دستگاه‌های مسئول وجود ندارد که ضرورت دارد دولت با تخصیص منابع لازم، این مشکل را برطرف کند.

وی با تاکید بر اینکه حمایت از زندانیان به عنوان قانون در نظر گرفته شود گفت: دولت باید مکلف شود تا ردیف اعتباری برای این منظور در نظر بگیرد.

رئیس کل دادگستری استان البرز در پایان توانمندسازی مددجویان را یک هدف مهم دانست که باید توسط متولیان پیگیری شود و تصریح کرد: متاسفانه به دلیل نبود چنین رویکردی، کسی حاضر نیست برای فردی که از زندان آزاد شده شغلی بدهد در حالی که اشتغال فرد مددجو باید در اولویت باشد.

 

 

 

 


گزارش تصویری
جستجو
آخرین اخبار