سرویس خبری: استان البرز, کرج .
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۶| ساعت انتشار: ۱۳:۰۸ | پرینت | چاپ
حفظ بیش از ۳ هزار شغل با ورود دستگاه قضایی/ آزادسازی ۷۰۰ هکتار اراضی ملی

رئیس کل دادگستری استان البرز مطرح کرد:
فاضلیان با تبیین نحوه ورود دستگاه قضایی در حمایت از تولید و اشتغال توضیح داد: با ورود دستگاه قضایی در مواردی که نیاز به حکم قضایی بوده بیش از ۳ هزار شغل حفظ شده است.

به گزارش راوی نیوز، احمد فاضلیان در دیدار مسئولان دادگستری و دستگاه‌های تابعه دستگاه قضایی در استان البرز با آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان که به مناسبت هفته قوه قضائیه انجام شد گفت: این هفته فرصت مغتنمی برای اعلام خدمات دستگاه قضایی به مردم در زمینه اجرای عدالت و تامین امنیت است همچنین فرصتی مناسب برای نقد منصفانه است تا ایرادت و نواقص برطرف شود.

وی در ادامه با ارائه گزارشی از عملکرد دادگستری استان و دستگاه‌های تابعه قوه قضائیه بیان کرد: اداره کل بازرسی استان البرز که وظیفه نظارت بر سلامت اداری را بر عهده دارد تلاش‌های مستمری برای احقاق حقوق مردم داشته و در سال ۹۵ با ارسال ۳۳۶ فقره گزارش به مراجع ذیصلاح منجر به تشکیل چندین پرونده علیه مدیران متخلف دستگاه‌های اجرایی در استان البرز شده است.

رئیس کل دادگستری استان به اقدامات اداره کل ثبت اسناد و املاک استان در سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: وظیفه حساس و سنگین نظارت بر املاک و اسناد مردم بر عهده این اداره کل است و با مدیریت جدید و تلاش‌های انجام شده صدها هزار سند به صورت الکترونیکی ثبت شده و جایگاه اداره کل ثبت اسناد و املاک استان در کشور ارتقا یافته است و اکنون امورات به صورت مکانیزه انجام می‌شود.

اداره کل زندان‌ها و اقدامات آن بخش دیگری از گزارش ارائه شده توسط فاضلیان به آیت‌الله حسینی همدانی بود که وی توضیح داد: اداره کل زندان‌ها که وظیفه سنگین مراقبت و اصلاح بزهکاران را بر عهده دارد با وجود اینکه پذیرای ظرفیت بیش از ۲ الی ۳ برابری فضا و امکانات خود است توانسته در زمینه تربیت و بازپروری مددجویان موفقیت‌های مهمی را کسب کند.

 

کاهش تخلف در نیروهای مسلح

وی به عملکرد سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز گریزی زد و افزود: نظارت بر مجموعه‌های نظامی وظیفه حساسی است که این سازمان تاکنون سربلند بیرون آمده و توانسته با اقدامات پیشگیرانه، میزان وقوع بزه و تخلف را در بین نیروهای مسلح کاهش دهد.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز نظارت بر بخش کالا، خدمات، بهداشت و درمان و قاچاق کالا و ارز را از وظایف مهم اداره کل تعزیرات حکومتی استان معرفی کرد و توضیح داد: در این راستا در سال گذشته نزدیک به ۱۶ هزار پرونده در این مجموعه تشکیل و همین مقدار مختومه شده که قدم مهمی در مسیر احقاق حقوق عامه است.

وی در مورد اداره کل پزشکی قانونی با تخصصی و حساس توصیف کردن وظایف آن مجموعه گفت: مجموعه پزشکی قانونی استان در موضوعات مهم و حساس که نظر آن در پرونده‌های سنگین مالی مهم بوده سربلند بیرون آمده و تلاش داشته در کنار گسترش فضای اداری و توسعه امکانات برای ارائه خدمات به مردم به وظایف سنگین خود در حوزه آزمایشگاهی، تشریح و معاینات بالینی به نحو احسنت عمل کند.

 

ورود ۵۰۶ هزار پرونده به دستگاه قضایی استان

فاضلیان با اشاره به آمار پرونده‌های ورودی به دادگستری استان در سال ۹۵ بیان کرد: در سال گذشته ۵۰۶ هزار پرونده وارد دستگاه قضایی شده که در همین مدت ۵۰۳ هزار پرونده نیز مختومه شده است؛ از این مقدار ۴۲۰ هزار پرونده برای نخستین بار وارد دستگاه قضایی استان شده بودند.

وی افزود: اگر برای هر پرونده در سال ۹۵، به طور میانگین سه فرد را در نظر بگیریم آماری که به دست می‌آید بیانگر آن است که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت استان، به دستگاه قضایی مراجعه داشته‌اند.

رئیس کل دادگستری استان البرز حجم مراجعات به دستگاه قضایی را خارج از توان استاندارد مجموعه عنوان کرد و گفت: از مجموع ۵۶۰ پست مصوب قضایی تنها ۲۹۹ پست دارای متصدی است و از ۲۰۲۰ پست مصوب کارمندان نیز ۷۰۰ نفر متصدی دارند که همه این‌ها منجر به این شده همکاران ما ۲ الی ۳ برابر توان خود فعالیت داشته باشند.

 

رتبه برتر فرهنگی در کشور

وی به اقدامات فرهنگی انجام شده در دادگستری استان اشاره کرد و توضیح داد: اقدامات متنوع در زمینه ترویج فعالیت‌های قرآنی، اخلاق اسلامی و حرفه‌ای در حوزه درون سازمانی و آشناسازی مردم با مباحث حقوقی و قضایی در حوزه برون‌سازمانی انجام شده تا جایی که استان البرز در زمینه مباحث فرهنگی جزو استان‌های برتر کشور است و از هر نوع فعالیت فرهنگی حمایت می‌کنیم چون آن را مکمل کار قضایی می‌دانیم.

عملکرد معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری بخش دیگری از گزارش ارائه شده توسط عالی‌ترین مقام قضایی استان در این دیدار بود که توضیح داد: چندین برنامه در استان البرز برای نخستین بار در کشور اجرایی شد که می‌توان به طرح‌های مشاوره پیش از طلاق، آموزش‌های پیش از ازدواج،

شناسایی مناطق حاشیه نشین و اجرای «طرح نماد» اشاره کرد.

وی افزود: در طرح آموزش پیش از ازدواج، گذراندن دوره‌ها برای همه زوج‌هایی که در استان البرز به تازگی ازدواج می‌کنند اجباری شده و گواهی آموزش زناشویی باید همراه با این دوره‌ها برای زوجین ارائه شود.

فاضلیان در تشریح «طرح نماد»، توضیح داد:‌ در این طرح که با همکاری ۹ دستگاه و با محوریت اداره کل آموزش وپرورش استان اجرایی می‌شود اقدامات پیشگیرانه به داخل مدارس رفته است و مربیان از سراسر کشور آموزش‌های لازم را دیده‌اند تا آسیب شناسی لازم در مدارس انجام شود و متناسب با آسیب، مهارت‌ها و آموزش‌های لازم به آن ها داده شود که متناسب با سنین تا مقطع متوسطه ادامه دارد.

وی به دستاوردهای مشاوره پیش از طلاق و آموزش‌های پیش از ازدواج نیز اشاره کرد و گفت: آمار به خوبی گویای دستاوردهای این طرح‌هاست و در حالی که در سال ۹۴ تعداد ازدواج های ثبت شده ۱۴ هزار و ۲۰۰ نفر بود ازدواج ثبت شده در سال ۹۵ به ۱۵ هزار و ۳۸۷ مورد رسید ولی بر اساس همین آمار تعداد طلاق‌های ثبت شده در سال ۹۴ میزان ۶۷۹۳ مورد بود که در سال ۹۵ به ۶۶۹۰ مورد رسید که همین آمار به خوبی بیانگر کاهش ۲ درصدی در آمار طلاق است که دستاورد بسیار خوبی برای دادگستری کل استان است.

 

خلع ید از ۷۰۰ هکتار از اراضی

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه حفظ منابع طبیعی بیان داشت:‌ در سال ۹۵ حدود ۷۰۰ هکتار از اراضی ملی خلع ید شده که همه این راضی یا مستقیما با ورود دستگاه قضایی بوده است و یا با گزارش دستگاه‌های مربوطه و نیابت قضایی به آن دستگاه انجام شده که ارزش این اراضی در مجموع ۱۳۳۶ میلیارد تومان است.

وی در پایان با تبیین نحوه ورود دستگاه قضایی در حمایت از تولید و اشتغال توضیح داد: با فعال شدن کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری در استان البرز، دستگاه قضایی استان به پناهگاه سرمایه‌گذاران تبدیل شده و صاحبان واحدهای تولیدی و خدماتی برای رفع مشکلات خود به این دستگاه مراجعه می‌کنند که تاکنون با ورود دستگاه قضایی در مواردی که نیاز به حکم قضایی بوده بیش از ۳ هزار شغل حفظ شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 


گزارش تصویری
جستجو
آخرین اخبار